Skip to main content

Setlementtiasunnot kilpailuttaa parhaillaan yleisten tilojen ja porrashuoneiden siivouspalveluita. Kilpailutus koskee kaikkia asuintalojamme Joensuun sekä Helsingin Hermannin rantatien setlementtiasuntoja lukuun ottamatta.

Kilpailutus toteutetaan alueellisella mallilla, mikä mahdollistaa sen, että eri kaupunkeihin voidaan valita omat, alueen erityispiirteet tuntevat palveluntuottajat. Kilpailutuksessa painotetaan erityisesti paikallista toimintaa, laadukasta palvelua ja vahvaa alueellista osaamista. Uusien sopimusten on määrä alkaa 1.10.2026.

Kilpailutusaineiston valmistelussa on hyödynnetty asukkailta ja kohteista saatua palautetta nykyisen palveluntuottajan työstä. Lisäksi seuraamme siivouksen tasoa aktiivisesti omilla kiinteistökäynneillämme. Siivousohjelmia on tarkennettu ja siivoustasoa nostettu tarvittavilta osin, jotta kokonaisuus vastaisi entistä paremmin kiinteistöjen tarpeita ja asukkaiden odotuksia.

Olemme kiinnittäneet kilpailutusaineiston valmistelussa paljon huomiota saamaamme palautteeseen sekä omiin havaintoihimme siivouksen laadusta. Uskomme, että uusien palveluntuottajien aloittaessa syksyllä pystymme kehittämään siivouksen laatua ja toimintavarmuutta uudelle tasolle, toteaa Setlementtiasuntojen kiinteistöjohtaja Sami Ylenius.

Myös asukastoimikunnilta on pyydetty kommentteja kilpailutusmateriaaleihin. Saadut kommentit huomioidaan soveltuvin osin sopimusneuvotteluvaiheessa.