Perustiedot
Piilikuja 1–3
00700 Helsinki
F
2003
149
100
41
4
4
16,34 € / m2
Vuokratalo palveluiden äärellä Helsingin Malmilla
Oy Malmin Piilikuja 1-3 on valmistunut vuonna 2003. Asuntoja on yhteensä 149, joista suurin osa on yksiöitä ranskalaisella parvekkeella. Isommissa huoneistoissa on parveke.
Ympäristö
Malmi on Koillis-Helsingin aluekeskus ja myös liikenteellisesti solmukohta. Malmin rautatieasema sijaitsee kaupunkiradan varressa. Rautatieaseman molemmin puolin on runsaasti liikkeitä ja kauppoja. Lähellä ovat myös mm. koulu, päiväkoti, uimahalli, kirjasto, Kelan toimisto ja Malmitalo.
Varustelu
Huoneistojen seinät ovat vaaleaksi maalatut, kaapistot ovat lastulevyä. Lattia on muovimattoa. Keittiössä on jää-pakastinkaappi tai jää-viileäkaappi, 4-levynen liesi valurautalevyillä, varaus astianpesukoneelle ja paikka mikroaaltouunille. Pesuhuoneen/wc:n seinät ovat muovia/peltiä ja lattia muovimattoa. Huoneistoissa on parveke tai ranskalainen parveke. Jokaiseen asuntoon kuuluu lämmin varastokomero.
Asunnot ovat rakennusmääräysten mukaisesti esteettömiä. Esitetystä poiketen huoneistoissa voi olla materiaali- ja laitemuutoksia.
Vuokraan sisältyy taloyhtiölaajakaista: DNA Netti perusnopeus 50 M.
Talossa on keskitetty ilmanvaihtojärjestelmä. Talo on liitetty kaukolämpöön ja aurinkopaneelit on asennettu talon katolle. Pysäköintipaikat ovat kiinteistön tontilla.
Talo on savuton, eli tupakointi on kielletty huoneistoissa, parvekkeilla, kiinteistön sisätiloissa ja tontin alueella.
Yhteisöllisyys
Talossamme sinun ei tarvitse olla yksi. Saat naapureista seuraa – jos niin haluat. Voit tavata naapureita yhteistiloissa ja osallistua asukastoimintaan.
Vuokraan sisältyy
Lisämaksulla saat
Yhteistilat
Talossa on sauna, kuntosali, pesutupa ja kuivaushuone, yhteinen varastotila ulkoiluvälineitä varten, pyörävarasto ja asukastila Olkkari.
Asukastilassa voi lukea lehteä tai juoda kahvia, tavata naapureita, jutella ja viettää aikaa, katsoa telkkaria tai osallistua muuhun toimintaan. Asukastilan vuonna 2015 uusitussa yhteisökeittiössä voi harrastaa ruuanlaittoa ja leipomista.